ישראל אחת ?

היום אני  חוגג 20  שנה בארץ .

המחשבה על כך שעברו 20 מאז שעליתי מברית המועצות מדהימה אותי וגרמה לי להרהר על מצבם של הרוסים לשעבר בארץ.

לא ניתן לדבר על העלייה הרוסית (ועל כל עלייה אחרת באשר היא) מבלי להזכיר את המדינה הראשונה בעולם שנבנתה ע"י מהגרים , ארצות הברית. למרות שהסיבות לעליות המהגרים לארצות הברית היו מגוונות ניתן לסכם אותם לכדי קווי היסוד הבאים: שאיפה לחיי חירות וההזדמנות לקיום הגון. ארה"ב בחוכמתם של מיסדייה כוננה מדינה חופשית – בה כל אדם מסוגל לחיות ללא חשש מרדיפה.

הסיבות להקמתה של מדינת המהגרים השנייה בהיסטוריה – ישראל,  היו שונות לחלוטין .  נסיון ליצור מקום בטוח למהגרים יהודים בכדי שאלה יפסיקו לפחד.

מאיפה הפחד הזה הגיע ?

בני ישראל היו שבט מדברי אחד מבין מאות אחרים. הייחוד שלו היה האמונה באל יחיד. יהדות  טוענת בצורה מאוד אגוצנטרית כבר 2000 שנה שהיא המקור האמיתי לכל החוכמה האנושית בגלל הייחודיות של אמונה זו . בעוד שעמים אחרים אולי היו מוכנים לקבל את האמונה הישראלית על עצמם בני ישראל היו סגורים לקבלת עמים אחרים ומתן שוויון זכויות.  האבסורד הוא שארכאולוגים מזמן גילו כי שמנהגים שונים ביהדות נלקחו משבטים מדבריים שונים אחרים. בסופו של דבר הזהות היהודית של העם עוצבה בנדידה הן במדבר והן במדינות העולם השונות בגלות. עקב אופי הנוודי הזה קיום פולחן היהדות אפשרי בכל מקום ולא רק במקומות קדושים. למעשה סמל היציבות (בית המקדש) כאשר נבנה והפך לתקווה לכך שפסקנו להיות נוודים הוחרב. כמו כן אחת מהדיברות האומרת לא תעשה פסל ותמונה ניתנת לפירוש גם בתור רמז "תת מודע" לכך שיהדות כבולה להיות דת נוודית לנצח. פסלי ענק לא ניתן להזיז ממקום למקום בקלות , תראו את הספינקס.

הרצל חלם על להפוך את היהדות לדת קבועה במקום אחד במשך תקופה ארוכה. לאחר הכרזת המדינה זרמו להם המוני מהגרים מכל העולם. עליות החלוצים הראשונות שבנו את המדינה התדלדלו להם. ומבין המוני המהגרים החדשים אשר הגיעו לא לכולם היה את אותו הרעיון – לא כולם רצו בכלל לחיות עם יהודים ממקומות אחרים. היסטוריה של כפייה ואלימות החלה. אלה יהודים ואלה לא.  העם הישראלי במקום להתאחד תחת דגל ישראל  נלחם אחד בשני. מאוד מוכר הסיפור הזה , למעשה ניתן למצוא תיעוד שלו בתנ"ך כאן. אז אולי כל השנים האלה בהם הפרשנים מפרשים את הספר המבלבל הזה הם בכלל טעו בהבנת המסר שלו. אם זה היה אדם אחד קיצוני דיינו אבל מדובר פה בהמוני פרשנים שמסרבים להבין כי האמונה הזאת  שאמורה לאחד את כל היהודים היא בעצם מפלגת אותם , בין עצמם ובין העולם.

כאשר העלייה הרוסית הגיעה למדינה הדבר היווה הזדמנות פז לעולים החדשים לנסות לפתור את הבעיות הישנות האלה. כאשר אתם מגיעים למקום חדש (בית ספר , עבודה ) אתם ישר שמים לב לכל הכשלים והבעיות במקום. בעיניים נוצצות ותמימות אתם רוצים ל"תקן את העולם". כלל שהזמן עובר אתם מבינים שהעולם לא רוצה תיקון. אתם בוחרים בסוף להכנע ולהתבולל להיות דומים לכולם. זה מה שגרם לנו לשרוד 2000 שנה לא? .

אתם יכולים לומר "מה פתאום תמיד היינו יהודים" . תשימו לב מה כל עדה עשתה :

למדה שפה זרה , מנהגים זרים .

קיצרה / שינתה הלכות .

העדות הכניסו מרכיבים מתרבויות אחרות ישירות לתוך הדת (ראו את לבוש האברכים) התירוצים השכיחים לכך הם שהדת מתפתחת .  אלוהים לא משנה את הדת , הדת משתנה ע"י אנשים אחרים שטוענים כי הם יודעים את התשובה. האנשים האלה צוברים עוצמה מהמאמינים ומשנים את הדת. גם ביהדות יש זרמים שבעת האחרונה קיבלו את השינויים בעולם. פתאום אפשר ללבוש הכל ואפילו להסתכל על נשים לא נשואות בעיניים. העולם משתנה וגם אם אנשים מאמינים מסרבים להכיר בכך האבוצלוציה ההזו מתרחשת גם בדת.

דתות שאינן מסוגלות להסתגל ימצאו את עצמן לבד – בלי מאמינים.

העלייה הרוסית הייתה העלייה החילונית ביותר. פרט הנובע מכך שקברניטי ברית המועצות החליטו שהמדינה תהיה הדת וביטלו את אלוהים. רוב העלייה הזו לא עשתה את ההלכות בשנות הגלות הארוכות. למעשה כאשר ביטלו את הדת היהודית מרבית היהודים נשמו לרווחה. כעת אפשר לא לפחד יותר מפוגרומים משום שבלי הדת כולם זהים .

מההיבט ההיסטורי הכחשת דת זו לא עזרה , אחרים עדיין הצליחו לשמר את השנאה כנגד היהודים . משנאה דתית היא נהפכה לשנאה מקנאה.

כאשר העלייה הרוסית עלתה לארץ המחשבה הקולקטיבית שלה היתה שהמדינה הזו נאורה. כלומר ארה"ב של המזרח התיכון ואפשר פשוט לחיות ולעבוד ולהגן על המדינה . המנטליות הרוסית דומה לזו של אשה מוכה , כלומר נכון שהמדינה ממנה הם ברחו ירקה להם בפנים ונתנה סטירות. אבל היא היתה המדינה שלהם. למרות שהגענו למקלט ל"אזרחים מוכים" כלומר ישראל הטראומה העדתית הייתה עדיין שם (ההשפלה שמדינה לא מקבלת אותך , מוכר לכם ?).

יש אנשים שמקללים כל רוסי אותו הם פוגשים ברחוב מיכוון שחושבים שרוסים קיבלו הכל מהמדינה, המציאות לא הייתה יכולה להיות שונה יותר מכך.  רוב הרוסים באו לכאן עקורים חסרי רכוש . לרובם לא היו דירות בירושה ולא הון מירושה . חלק קיבלו דיור זול ומתפרק בפריפריה וחלק אחר לא קיבל דבר.

הרוסים היו צריכים לעבוד קשה מאוד בשביל להשיג אפילו את הדברים הבסיסיים במדינה בה הם לא מבינים את השפה , את המנטליות ולא את כל העניין המוזר הזה עם הדת. אני מופתע שאנחנו לא רואים הרבה יותר גנבים , נערות ליווי ונרקומנים ביחס לקושי העצום הזה. רוב הרוסים גודלו להיות אזרחים טובים ושומרי חוק נאמנים למדינה. כשהם באו למדינה חדשה אשר הסכימה לקלוט אותם הם הביאו איתם את הנאמנות הזו.

אז רוסי הורג מישהו יש אנשים שישר מלכלכים על כל העדה (מרוקאי סכין מוכר לכם ?)

פעם עדות המזרח היו השעירים בישראל, היום אלה הם הרוסים ויוצאי אתיופיה.

כבר 20 שנה , אני חושב שהנה השד העדתי הזה נחנק לו ואנשים מפסיקים עם השנאת חינם הזו וכל שנה אני מופתע לרעה. השנה היו 3 פעמים בהם הייתי עד ישירות לדיבורים מכוערים על רוסים. שזה עלייה מהשנה שעברה (רק 2 ). כמובן שלא מדובר פה בדוגמא מובהקת סטטיסטית אבל זו בהחלט דוגמא רלוונטית עבורי. האנשים האלה שהגיבו בצורה כזו היו אנשים שאני מכיר. איך אפשר להשאר אדיש לנוכח מריבה על מקום באוטובוס בין אשה נכה ממוצע רוסי לאחת אחרת שרוצה לשבת במקומה כי נמאס לה שכל הרוסים האלה תופסים את כל המקומות במדינה הזאת.

ויש את הטיעון המגוחח שרוסים לא עושים שום דבר בשביל להיות שייכים למדינה הזאת. הם חיים בקהילות מרוחקות (בשביל להבין למה זה ככה תקראו כאן) קוראים את העיתונים שלהם ואינם מגדירים אתם עצמם לבנטינים. אבל למה שהם יעשו זאת ? זה הריי כמו להכריח מישהו שלא נוהג לשתות אלכוהול שישתה אלכוהול.  ההורים שלי רואים ערוצי בידור רוסיים ואינם נוהגים לראות כוכב נולד ישראלי. הם כן רואים חדשות בעברית , והם כן רואים דברים שמעניינים אותם כמו סרטי קולנוע מהוליווד וסדרות אחרות. ערוץ 9 שהוקם רק ב 2002 !! היה הראשון שניסה לאחד תרבות רוסית לישראלית. אבל גם זה בצורה מוגבלת כי אין לו מספיק תקציב להפיק כתוביות בעברית לכל התוכניות.

אולי אתם תהיו מוכנים לראות טלויזיה רוסית … כרגע אין לכם את האפשרות הזו בגלל שהערוצים המסחריים בישראל מפחדים מערוץ משולב אמיתי. הדבר יהיה משול לערוץ מסחרי חדש שיפגע להם ברווחים .

אתם צוחקים על המעדניות הרוסיות המשונות האלה שמוכרות דברי טרפה לא כשרים . אם נצא מנקודת מבט שלא באמת אכפת לנו מכל עניין ההכשר הזה אני לא מוצא בכך שום דבר פסול . האופי הרוסי של המקומות האלה הוא נגזרת דווקא לאטימותה של החברה הישראלית הצברית. אם יותר צברים היו נכנסים למקומות האלה ומוותרים על האמונה "בכשר" אופי המקום היה משתנה לחלוטין – תראו את טיב טעם.

זה מכעיס אתכם שאתם לא מבינים את זה. אבל ככה היה גם פעם פשוט הספקתם כבר לשכוח , היו סרטים באידיש והיו עיתונים בערבית והיו הצגות בגרמנית. ככל השנים עברו וככל החברה נהפכה לפתוחה יותר הילדים שכן למדו את השפה העברית הצליחו לגשת לקהל הרחב. בעידן שלנו אנחנו סוגרים ואטומים למרות כל ההתקדמות , אנחנו חייבים לאפשר להם לעשות את זה ואפילו לעודד אותם. לא מדובר רק ברוסים אלה גם ביוצאי אתיופיה , יש להם הרבה מה לומר לנו .

אל תגידו שרוסים התקבלו סופית לחברה הישראלית. אנחנו בדרך אבל עדיין לא ממש שם . פעם היו בדיחות על פולנים על יוצאי עדות המזרח היום הבדיחות האלה עברו לאתיופים , רוסים ערבים. זה לא עניין של בואו נצחק על החלשים, על המעטים. יש פה עניין לאומי של חיפוש אחרי שעיר לעזאזל .

משהו רע שנשאר בקרבנו עוד מימי הדת הישנה והטובה שלנו….

חג שמח ושנה טובהhttps://i2.wp.com/www.2eat.co.il/article/2008122711444601.JPG

Share

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s