על עצי חג מולד, אשוח, סבא כפור, סנטה קלאוס וסילבסטר החתול

עוד מהגן מלמדים את הילדים הקטנים את הדברים אשר הופכים במרצות השנים לטבע השני שלהם. השימוש במסורות נפוץ בעולם כמנגנון חינוכי היוצר תחושת בטחון ומאחד בין אנשים שונים.

אקראיות הקיום היא משהו שהאדם תמיד פחד ממנו עוד משחר ההיסטוריה האנושית. המסורת האנושית הסבירה את האקראיות בכך שנתנה תשובות פשוטות לשאלות קשות. המיתולוגיות השונות  נולדו מאיחוד המסורות למערכת תיאולוגית אחת מוסכמת על רבים.

אחת מהמסורות הנפוצות ביותר בעולם היא המסורת של חג המולד.

עמים שונים באירופה, אסיה ואמריקה חוגגים את החג הזה שמאז הספיק להתנתק מהיעוד המקורי שלו – הולדתו של ישו ונהפך למאין חג מתנות אזרחי . המקור למנהגים השונים האלה נעלמו מהתודעה של החוגגים. מדובר בשורה של אירועים היסטוריים אשר כטבע ההיסטוריה עצמה נשכחו לחלוטין עד שנשארה רק הקליפה החלולה . מטרת הפוסט הנוכחי היא לתת תשובות מבוססות מדעית והיסטורית על טבע החג המקורי והאבולוציה אשר הוא עבר במשך הדורות.

עץ אחד מיוחד

"עץ חג המולד" נודע בשמו כעץ אשוח. קיימים כ-50 מיני אשוח, כולם עצים המתנשאים לגובה (החל מ-10 מטרים ועד 80 מטרים). אשוחים נפוצים באירופה, אסיה הצפונית וצפון אמריקה. הם אינם צומחים בישראל (תזכרו פרט זה). האשוח צומח לרוב באדמה גבוהה, על גבעות וצלע הר.

מקור קישוט העץ הוא פגאני לחלוטין , לפני מסורת האמונה באל יחיד המסורת האנושית התבססה על אמונה בכוחות הטבע אשר יוחסו לאלים או לרוחות. עץ אשוח הוא עץ ירוק-עד כלומר בחורף אינו משיר את עליו וצבעם אינו משתנה. בני האדם אשר חזו בשוני הזה ייחסו לעצים האלה כוחות של אלמוות ואייתנות לנוכח החורף הקשה. כך התפתח המנהג קישוט העצים לכבוד הכוח העל טבעי השוכן בהם.בנוסף לאל-מוות לעצים אלה הייתה סוגלה נוספת בעייני האנשים הראשונים: פריון עקב גובהו הרם וצורתם של פירותיו. אמונה זו תועד בחפצים אומנותיים רבים אשר נמצאו מאז. נושא הפיריון היה בעל חשיבות מיוחדת בקרב העמים הצפוניים שחיו באזורים הקרים שכן הבאת ילדים וגידולם הייו מלווים בקשיים רבים יותר בהשוואה לאזורים הדרומיים בהם האקלים היה פחות קר. הכפור האט את המטבוליזם , חולל מחלות והיווה אתגר הישרדותי לתינוקות הרכים אשר נולדו . עובדה זו מסבירה את היחס הטבעי אשר היה קיים בקרב עמים צפוניים לעומת הדרומיים בכל הנוגע לילודה (מספר מועט יותר של צאצאים למשפחה בקרב עמי הצפון) נתון שאגב נשמר גם כיום .

סבא כפור

האדם בתקופות הקודמות חיי בצורה מאוד מוגבלת לתווי השטח ,לא היו לו כלי תחבורה טובים יותר מהרגליים שלו כך שהוא היה מוגבל למקום המחייה שלו ושל אבותיו, כל חייו עברו בשטח מוגבל יחסית עם אקלים זהה. מונוטוניות של חודשי כפור וחודשי פריחה. חיים לא ניידים שכאלה גרמו להיווצרותה של מערכת אמונות יחודית בין שבט לשבט וכמעט כולם פיתחו אמונה ברוחות . הרוחות היו בעבר אנשים אשר במותם נהפכו לחלק מעולם נסתר אשר יצר אינטראקציה מורכבת עם החיים. פולחן אבות זה עזר לבני האדם להתמודד עם המוות הקבוע אשר היה חלק מחייהם. עם הזמן חלק מהרוחות קיבלו גם מעמד כלל שיבטי ויוחסו אליהם כוחות שונים.

אחד מהכוחות המרכזיים בקרב העמים שחייו בצפון אירופה ואסיה היה השליטה באיתני הטבע. סבא כפור הידוע בשמו  הרוסי כ"דד מרוז" נולד בתקופה זו בפרההיסטוריה האנושית. מראהו השתנה במשך התקופות אך תפקידו נשאר זהה לחלוטין עד לתקופה האחרונה , הוא הרדים את החיים ביערות בכדי שאלה לא יפגעו מן הקור והיה גם זה אשר עורר את הרדומים משנתם כאשר הגיע  האביב.

הנצרות מרימה את הראש

ישו , נולד, חי ומת  בארץ הקודש.  אם קראתם בעיון אתם זוכרים שאין עצי אשוח בארץ הקודש. כאשר הנצרות כבשה את האימפריה הרומית בשנת 250 לספירה היא לא יכלה לבחור מוקד נוח יותר להפצתה. הסיבות לכך שדת זו נפוצה כל כך בעולם אינה קשורות לעיקרי האמונה (אשר רובם מלווים בסתירות קשות מאוד וחוסר עקביות) אלה למקור התפוצה.

האימפריה הרומית שלטה על נתח מרכזי מהעולם ה"מתורבת". לפי מפה זו הנכונה בערך לשנת 117 לספירת הנוצרים, 3 יבשות הצטלבו בנקודות השליטה שלה. ברגע שקיסר האימפריה החליט שהדת הרישמית שלה תהפוך לנוצרית תהיו בטוחים שהרעיונות האלה הגיעו למקומות רחוקים מאוד.

חג המולד או כריסטמס (מהמילה קרייסט = צלוב ) בשמו הלועזי נפוץ לפי גרעין תפוצה זה של הנצרות. כחלק ממנגנון פעולתה של הדת החדשה , הנצרות לקחה חלק מהדת הרומאית-יוונית והטמיעה אותה בעצמה בכדי ליצור לעצמה מסורות חדשות למען המאמינים. מנהגים פאגנים של סגידה לטבע שונו כך שהסגידה תתמקד כעת בבן האלוהים או באלוהים עצמו. עץ אשוח הפך לעץ חג המולד.

התפנית הרוסית

רוסיה היתה לתכשיט הכתר של הנצרות. בדומה לאפריקה או דרום אמריקה גם כאן היו המוני כפריים פגאנים שחייו בשטחים מרוחקים אחד מהשני. אבל בניגוד לעמי אפריקה ודרום אמריקה הרוסים היו מאוד נוחים לשינוי הם דיברו בשפות מערביות והתרבות שלהם הייתה דומה. ההתנגדות לכיבוש הרוחני הייתה מועטה. כך החליפו את האמונות הפאגניות באמונות חדשות. המצב נשאר ללא שינוי מהותי במשך מאות שנים. זרמים שונים בנצרות נוצרו והתפשטו בעולם כובשים ומשנים מסורות קיימות.

לאחר פרוץ מהפכת אוקטובר ועליית הקומוניזם לשלטון היה ברור לכובשים החדשים כי הסטטוס קוו יהיה חייב להשתנות בכדי שהאידאולוגיה החדשה תפעל ללא הפרעה. דת היא כלי נוח ופשוט לשליטה על ההמונים. מכאן שאת הדת השולטת הנוכחית היו חייבים לשנות . בדומה לאימפריה הרומית  גם הקומוניסטים החלו לשנות מנהגים מקומיים ולהכניס דת חדשה לתוך הראשים והלבבות של הנתינים. עץ חג המולד שונה לעץ השנה האזרחית החדשה. כל קשר בינו לבין ישו נשבר וסבא כפור הוצא מן הבוידם הקולקטיבי וזכה לחיים חדשים. להבנה יותר עמוקה כיצד התבצעו הדברים ניתן לקרוא את מאמר המצויין הזה.

המדינה יצרה דת חילונית.

סנטה קלאוס פוצה את פיו ועושה הו הו הווווו..

ניקולאס הקדוש (סיינט ניקולאס), היה בישוף באסיה הקטנה, הוא הוכרז כקדוש על ידי הכנסייה הנוצרית וכפטרונם של הילדים.  למרות ששמו של סנטה קלאוס לקוח מהקדוש פועלו בעולם כמעט ומנותק לחלוטין מהמקור הצנוע, הדבר היחיד שנשאר זהה הוא השיוך לילדים כל השאר אינו קשור לנצרות או לדת כלשהי.

לפי המסורת המודרנית יחסית , מדובר בזקן חביב וטוב לב, מלפלנד שנמצאת בצפון פינלנד מעופף ברחבי העולם על גבי מזחלת רתומה לאיילים מעופפים. תפקידו של סנטה קלאוס הוא לפקוד את בתי הילדים הטובים, להביא להם מתנות אשר יצרו הפועלים האלפים שלו ולהגשים את משאלות ליבם. אמונה חילונית זו נולדה בערך במאה ה-19 ומאז נוצר לה פולחן מוגדר בדומה לכל דת אחרת. בדומה לדתות אחרות גם היא בנתה את עצמה על אלמנטים קיימים של דתות אחרות. אפילו נוכחותו של עץ חג המולד זכתה לסיבה מחודשת. תפקידו של העץ הוא כעת גם לשמש כמקום שמתחתיו סנטה קלאוס מניח את המתנות.

סבא כפור מתעורר


סבא כפור בדמותו המודרנית נולד בברית המועצות. מכונת התעמולה הסוביטית ראתה שחסרים חגים אזרחיים אחרי שהדתות בוטלו. הראשים בצמרת השלטון החליטו פשוט להוציא את סבא כפור מהזיכרון העממי להלביש אותו בבגדים חדשים ולהמציא לו ייעוד חדש. במקום להתעסק בכל עניין הכפור הפגאני הזה תפקידו כעת יהיה לחלק מתנות לילדים טובים ולהוות כפיל כמעט זהה לסנטה קלאוס. כמובן שהיה גם אינטרס לאומי מובהק, להלחם בקפיטליזים האמריקאי ולהראות ש"אנחנו יכולים להיות בדיוק כמוכם רק טובים יותר".

Ded moroz vs Santa Claus
Ded moroz vs Santa Claus

סילבסטר היה חתול

החתול האכזר קרוי על שמו של האפיפיור סילבסטר הראשון שכיהן בשנים 314–335 ומת ב-31 בדצמבר, במותו קיבל מעמד של קדוש (כמנהג הכנסייה להפוך אנשים לקדושים ככה פתאום). במותו הפך התאריך הזה ליום הזיכרון המקודש לו בכנסייה הקתולית.

התמונה הגדולה

במסורת קיים נונסנס פנימי שעומד בסתירה לתפיסת המסורת כמשהו ניצחי שכן זהו בדיוק מנגנון היווצרותה והישרדותה. כעת אחרי עידנים בהם ההיסטוריה עברה תיעוד וניתוח מדוקדק של משכילים ניתן לומר בלי שום ספק כי המסורת  עוברת "מוטאציות" רנדומליות ונהפכת בכל עת למשהו חדש ושונה. המסורת אינה נצחית היא ליום, יומיים, 100 שנה או 0 שנה.

הנקודה הישראלית בסיפור הארוך הזה חשובה מאוד. לישראל הגיע עם שחיי בגולה במשך תקופה ארוכה, יהודים במקורם, אך כאלה שאינם מחזיקים עוד במסורת הישנה והטובה. מערכת אמונות שהשתנתה לחלוטין מכורח החיים תחת שלטון לוח השנה האזרחי זו הסיבה שאנחנו כלל לא תופסים את ראש השנה העברי כחג . העלייה הרוסית הביאה לעם ישראל את האתאיזים והספקנות הדתית . רעיון ומסורת בפני עצמה שחשובים לנו כמו שהדת חשובה למאמינים. מדוע לנו לחגוג את יום פטירתו של קדוש נוצרי ? אם היינו נוצרים היינו משתתפים במיסות בכנסייה ומחזיקים בעותק של הברית החדשה בכל בית רוסי.

רוסים-ישראלים חוגגים את הנובי גוד (שנה חדשה) מסורת של כ- 100 שנה אמנם אבל מסורת לכל דבר.

מזה כ – 3 שנים אני חוגג את ראש השנה העברי יחד עם משפחתה של ארוסתי ולומר את האמת מדובר בחוויה מהנה ביותר. כאתאיסט אני לא מוצא שום סתירה לקרוא תפילות וברכות יהודיות כאשר ההתייחסות אליהן היא כשל מסורת – כלי חיברות ודרך להשיג תחושת שייכות ובטחון ולא כמסורת דתית – מערכת כפייה אמונתית.

קשה לאנשים המחזיקים במסורת דתית לקבל את קיומם של אנשים שאינם מחזיקים ברעיון המסורת הדתית. עושה רושם שהאנשים רק לכאורה התפתחו והם בעצם  עדיין פגאנים בהגדרתם – מאמינים באיזה כוח על טבעי שמכונן סדר בעולם הזה. מסורת שלא מסוגלת להתפתח או שלא רוצה תמות בסופו של דבר. היהדות מצוייה במשבר עמוק. בניגוד לנצרות אשר מעולם לא היתה לה גאווה עצמית היהדות המסורתית גאה מדי בשביל עצמה. היא מסרבת להוסיף , לקבל לשנות ולהשתנות .

שתהיה לנו שנה נפלאה

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s