שעון קיץ , זמן מקומי ומה יקרה אם נוכל לחיות לנצח ?

הלילה בשעה 2:00 נזיז את מחוגי השעון שעה אחת קדימה. מליוני עובדים ממורמרים יפסידו שעת שינה ויעבדו שעה אחת ללא תשלום. הפוסט לא יעסוק בדיון סביב חיוניותו של שעון הקיץ זהו דיון שנדון ונחרש כבר שנים. בשביל לסכם את הדיון ניתן לומר שיש המרוויחים מהמהלך (מנהלים ובעלי חברות), מפסידים (מועסקים) וכמובן פוליטיקאים שמתרוצצים בין שניהם  במטרה למקסם את הרווחים לעצמם (דעת קהל ושטויות שכאלה).

מהו זמן ?

העובדה שאני יכול להזיז מחוגים בשעון בחדר ובכך להשפיע על הזמן מדהימה אותי. הזמן עצמו לא משתנה רק התפיסה של הזמן משתנה. אפלטון הגה את הרעיון שתפיסת המציאות שלי היא המציאות מבחינתי (נושא שהופיע גם בסרטי המטריקס). הזמן מבחינתנו כיצורים סופיים וגופניים הוא ליניארי, כמו חץ אשר נורה מקשת זהו הדימוי למשפט המפורסם "Arrow of time".אלוהים יתכן וחווה הזמן בצורה אחרת לחלוטין. כישות רבת מימדים הוא עשוי לחוות את הזמן בצורה כוללנית . הוא יכול לראות את העתיד את העבר ואת ההווה במקביל או בו-זמנית. קיום שכזה נדמה לנו כבלתי נתפס על הדעת.

הדרך שבה אנחנו תופסים את הזמן ניתנת להוכחה מיידית. כנסו לגוגל ותקישו "Time". בחיפוש בתמונות תמצאו שכמעט כל התמונות מציגות שעונים. אפשר לשאול את השאלה כיצד אנשים תפסו זמן לפני המצאת השעון ? הריי הזמן עצמו לא השתנה, התפיסה של האנשים לעומת זאת השתנתה לחלוטין. אם הייתי מבקש לערוך חיפוש שכזה לפני המצאת השעון (מכל סוג שהוא) התמונות שהייתי מוצא היו של השמש , הירח והעונות.

ללא הגדרת זמן מדוייקת (שעון , ביטוי פיזיקאלי לזמן) הזמן נשאר גמיש להשתנות הוא יכול לנוע מהר כשאנחנו נהנים והוא יכול לזחול כשאנחנו מקשיבים להרצאה משעממת. השעון מגביל את הזמן הוא הופך אותו לקבוע – Constant אנחנו כחברה אוהבים ודורשים דברים קבועים. פיזיקאים כמו גם פילוסופים חקרו את הזמן לאורך ההיסטוריה והגיעו למסקנה שהזמן הוא יחסי ולא קבוע.

כפי שהבנתם יש כאן סתירה מהותית. השעון מקבע את הזמן כאשר היקום עצמו פועל בדרך שונה מהתפיסה שלנו.

בעייה זו מומחשת היטב באמצעות ההמצאה המשעשעת של אזורי זמן. כידוע כל מדינה נחשפת לאור השמש בזמן אחר ולכן היום בה מתחיל בשעה אחרת יחסית למדינות שכנות. אזורי זמן נקבעו באופן שרירותי בהשפעת גבולותיהם של מדינות. אם בני האדם היו טיפה פחות קטנוניים בכל הנוגע ללאומים ניתן היה לקבוע מדינות חדשות לפי חלוקתם לאזורי זמן הנכונים. המדינות היו בעליי גבולות ישרים , אנכיים ושווים אשר היו מתאימים באופן מושלם לתוך אזור הזמן הנתון. פועל יצא מכך הוא כמובן שכל מדינה היתה מקבלת שטח אדמה זהה אך כמות משאבים משתנה משום שהמשאבים בכדור הארץ לא הונחו בצורה הגיונית בהתאם לאזורי הזמן.  אנחנו חיים קיום יחסי ואנחנו מכופפים את חוקי הטבע באופן מלאכותי בשביל להפוך אותם לקבועים.

השלכות הזמן

הזמן משפיע עלינו באופן ישיר בכך שהוא הורס את החומר התורשתי בנו.  אנחנו מזדקנים ומתים בגלל השפעת הזמן על אזור הקצה בכרומוזומים הנקרא טלומר . במהלך חלוקתם  של הכרומוזומים  מתקצרים אזורי הקצה האלה אשר מכילים מידע גנטי הנחוץ לחלוקה תקינה ומיטבית של תאים. העקרון הפיזקאלי של האנטרופיה קובע כי האי- סדר במערכת יגדל תמיד לאורך זמן , עקרון זה תקף גם בגופנו. כבר היום אנחנו חוקרים את השפעות הזמן על התאים ומנסים למצוא שיטות להאט ולהגביל את השינויים האלה.

אני חושב שבאמצעות התפתחויות טכנולוגיות נצליח בכך בשיעור הולך וגובר.

כשחיי נצח יהיו בהישג ידנו נוכל להיות בטוחים שהכסף יקנה גם אותם.  העשירים יחיו לנצח והעניים ישארו בני תמותה כי לא יכלו לממן את הטיפולים הדרושים . אם בני אדם יבדלו גם מבחינה זו מה עשויות להיות ההשלכות החברתיות לכך ?

כאשר אדם מת לרוב הוא משחרר את נכסיו ליורשיו . ממותו של אדם עשיר הסיכויים גדלים לכך שרבים ירוויחו. דוגמא מצויינת לתופעה שכזו ניתן למצוא בתיעוד הפיננסי שנשאר לאחר התפרצות הדבר בימי הביניים. אמנם המוני בני אדם מתו אך העשירים במותם עזרו לאירופה לצאת מהמשברים ואפילו לקדם את המסחר והכלכלה שכן הממון שצברו עבר לאחרים. אם העשירים יפסיקו למות המשאבים יהפכו להיות נדירים יותר ויותר העוני יחריף והחברה האנושית עשוייה להשתנות מקצה לקצה.

מלחמת אזרחים עולמית.

חיי נצח עשויים גם לחסל את האנושות בדרך עקיפה .בכך שיגרמו לנו לאבד את מה שהופך אותנו לאנושיים . הפחד ההשרדותי שלנו יעלם ואנשים פשוט יעשו כל העולה העל דעתם. התסריט  נשמע כמו גן עדן לחלקכם אבל בחלוף השנים אנחנו נשתעמם … זה יקח תקופה עד שזה יקרה אך כשזה יגיע האנושות עשויה להחליט להחזיר את הסופיות לחברה.

Arrow of time

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s