שירת האסלה

נושא הפוסט נחשב כטאבו ברוב החברות בעולם. לא מדברים על זה ובטח שלא כותבים על כך פוסטים –  השירותים הציבוריים (ואני לא מדבר על ביטוח לאומי).  המלה שרותים משעשעת בפני עצמה. שירות זהו Service , ברבים הוא נהפך לשירותים מקום שבו עושים הרבה Service (למשל השירותים הוטרינרים) באנגלית יש מילים נפרדות ל2 סוגי השירותים :  Service ו restroom . אבל אפילו באנגלית השם אינו מתאר את הפעולות המבוצעות בחדר זה. הצנעת הפעולה מרמזת על המבוכה החברתית שאנחנו מרגישים כלפי המקום הזה בביתנו ובמיוחד בפומבי.

לשירותים ציבוריים אכן יש שירותים רבים.

בנוסף להיותם המקום אליו אנחנו הולכים כדי לרוקן את עצמנו הם גם מתפקדים בחברה המודרנית ככלי לביטוי עצמי וכלוח מודעות חינמי. בגלל המחסור בפיקוח על התכנים , שירותים ציבוריים עשויים לייצג את דעת הקהל האמיתית- צוהר לעולם חבוי אשר אמנם מפחיד ומגעיל אבל אין ספק שגם מייצג את המציאות העירומה והלא מצונזרת.

מחזה שכיח בשירותים ציבוריים הם העדויות לונדליזם הרב אשר עובר עליהם. השירותים הם למעשה המרחב הציבורי היחיד שהוא גם פרטי למחצה – מרחב פרטי רגעי . כשנשארת עדות בתא יש לכך סיבה ומטרה. ריסוק מתג ההדחה והאריחים הסובבים אותו היא פעולה שנעשית בכוונה (אלה אם כן סופרמן היה בעיצומו של חוסר שליטה רגעי בכוחותיו).

מעשה של אדם זועם במיוחד

עדות לסוג נוסף של ונדליזם ניתן למצוא כמעט בכל תא שירותים ציבורי. במקרים אחדות עדות זו היא תוצאה של אנשים שאינם יודעים כיצד להשתמש באסלה . בשאר המקרים מדובר כנראה באקט מחאתי – הפגנה פומבית לכך שהמשתמש הקודם משתין על כולנו בקשת ואיננו חושש מהתוצאות. במקרים קיצוניים המשתמש הקודם בוחר לחרבן על האסלה (ולא בתוכה) כמו גם על הקירות והריצפה כנראה מתוך הפגנת טריטוריה או שעמום מסויים מהחיים.

מה לעזאזל ?

תפקיד נוסף שיש לתאי השירותים הוא ככלי הבעה אומנותי בו כל פרט יכול להפוך ליצירת אומנות :

אנונימי

וכמובן לא נשכח את אומנות הכתיבה עצמה.

הנושא השכיח ביותר שאנשים בוחרים לכתוב אותו על הקירות הם כמובן מודעות הליווי החינמיות (המודעה עצמה חינמית והשירות כנראה שלא). מרתק לראות כיצד כל מודעה מנסה ליחד את עצמה מכל האחרות. התגובות שאנשים בוחרים להגיב על ההודעה לעיתים משעשעות יותר מהמודעות המקוריות כמו למשל על מודעה שבה נכתב "לבילוי מהנה התקשרו ל -….." נכתבה התגובה "היה בהחלט בילוי מהנה , הסרט היה נפלא והמסעדה סוף הדרך). עקב היותו של המקום ציבורי ופרטי בו זמנית  אנשים נוטים להשאיר אמרות כנף ואפילו מסרים פילוסופים מעמיקים כמו :

הגוף שלך זה מפעל זמני לייצור קקה

אני טוען שיש לפעול ולהסדיר את העניין. בתור מרחב ציבורי שיש לו פונקציה בלתי רישמית אך חשובה ככלי ביטוי אינטראקטיבי, חינמי יש לספק תאי שירותים יחד עם לוח כתיבה מחיק וטוש על חוט. ככה האסתטיקה של התא לא תפגע ואפשרויות הביטוי יתמסדו. מיסוד זה עשוי למגר גם את הזנות ופרסומות המין מתאי השירותים. הציבור יחליט בכל פעם מחדש איזו הודעה ראויה להשאר ואיזו תהיה ראויה להמחק.

נ.ב

יתכן גם ומישהו פשוט יתלוש את הטוש ויתקע אותו בניאגרה או שישתמש בו לציור שפם על המתקן של הנייר טואלט ….


מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s