מדוע זה לקח לנו 40 שנה ?

מדוע זה לקח 40 שנה ?

אחת הסיבות  לכך שמשה הוביל את העם 40 שנה במדבר הייתה בכדי לבסס את התורה ואת האמונה בעצמו בתור מנהיג העם. דור העבדים שמשה הוציא ממצרים לא היה אותו דור שנכנס לארץ ישראל. היה צורך במסע של 40 שנה עד שהצאצאים של אותו דור יהיו חופשיים מטראומות השעבוד וכנועים למרותו של משה. היה צורך ב-40 שנה בשביל לבער את האמונות הפאגאניות של העבדים העברים ולהפוך אותם לעם המלוכד תחת שלטון יחיד ואמונה יחידה.

יציאת מצריים היא הסיפור על השינוי הראשון שעמנו עבר. מעבר ממערכת אמונות אחת לשנייה אשר הפכה את עם ישראל ללאום מגובש.

אלפי שנים מאז ישראל  היא מדינה גזענית . גזענות אשר נובעת ממערכת אמונות דתית שאינה מאפשרת את קיום האחר וריבוי האמונות. זהו נבט אשר נשתל ע"י משה  ביציאת מצריים והמסע האפי במדבר (או הרעיון המיתי לאותו מסע), התפתח במשך הדורות עד שצמח לעץ עצום אשר מושרש בתוך ליבת המדינה שלנו ולא יעלם במהרה.

ארה"ב ביססה את עצמה עוד מההתחלה כמדינה חילונית ועקרון הפרדת הרשויות היה העקרון בבסיס קיומה. לא ניתן להתווכח שלמרות הבעיות שלה המשטר בה יחסית לשלנו מושחת הרבה פחות על פי מדד השחיתות העולמי.  המדינה שלנו נבנתה על עקרון הבית היהודי וככזה אינה מאפשרת את קיום האחר שאינו יהודי. העץ הזה עומד איתן מאז ועד היום. העקרון המגוחך כי השושלת היהודית היא שרשרת בלתי נשברת מימי אברהם עומד למול ראיות בלתי ניתנות להכחשה (גם בקרב יהודים יש לא מעט בלונדינים וכחולי עיניים). אנחנו סוחבים על עצמנו את מורשת האבות שלנו, נשאלת השאלה במה שונה מורשת האבות שלנו ממורשת האבות שמתו במשך ה -40 שנה במדבר. האמונה באל יחיד ? מערכת חוקים מתקדמת ? הומניות יוצאת מגדר הרגיל ? כל אדם שיודע קצת ההיסטוריה ידע לומר שלא כך הדבר.

העברים היו שונים מעמי האזור אך כך גם היוונים , המצרים ולמעשה כל עם אחר החשיב את עצמו כשונה ומיוחד. אין שום סיבה הגיונית להניח שהאמונה באלים רבים היא מושחתת או נוראית בהשוואה לאמונה באל יחיד או במפלצת הספגטי המעופפת. אמונה אינה קובעת טוהר מידות או מוסר. האמונה באל צמא דם הדורש הקרבת קורבנות היא רק ביטוי של מוסר השונה משלנו ושל חברה המקבלת את המוסר הזה. התסמונת העברית/יהודית דומה קצת לאמא פולניה –  היא כל כך מפחדת שהבן שלה יפגע שהיא מגוננת עליו מהעולם. דרך חיים של כיסוי הראש בחול וקבלת דברים כתורה מסיני היא המתכון לכך שהעם שלנו לא ישתנה. הוא ישאר מפוחד מכל העולם הגדול ויבטח רק במקורבים לו.

לפעמים נדמה לי כאילו העם שלנו לא באמת יצא מהמדבר האמיתי או המיתי, הוא עדיין שם משוטט מחפש את עצמו מקשיב לכל הבל פה שמשה עד משה הוציאו בימי חייהם והולך לפיהם. מפחד לסטות מהשביל הבטוח וללכת לאיבוד בעולם הפורה הגדול שבחוץ.

 There Is No Desert

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s