עמוקה היא מחילת הארנב

ראשית צפו בסרט:

השאלה שעולה במהלך הצפייה היא האם הסרט אמיתי או מזוייף? כמו הרבה דברים בחיים גם כאן התשובה פחות מעניינת מהדרך. העניין הרב שנוצר סביב הסרט היא הניסוי המחשבתי שהוא מעורר והיא החוויה האומנותית שלו.

קיימות 2 אפשרויות לגביו:

 1. מוקומנטרי

ז'אנר קולנועי המתאפיין בהצגת הסיפור כאילו הוא התרחש או מתרחש בזמן אמת. אתם עשויים להיזכר בסרטים מובהקים בסגנון כגון : הסרט  רויקט המכשפה מבלייר פעילות על טבעית, מחוז 9 וקלוברפילד.

בתור מוקומנטרי הוא הולך שלב אחד קדימה לכל מה שנוצר עד כה בתחום. היו ניסיונות שונים להכניס אלמנטים מבחוץ לסרט אבל כאן זה בוצע באופן מוצלח למדי. השימוש טכנולוגיות רשת כגון: בלוגים , סרטוני פלאש, תמונות מסך , וידאו בלוג ופורמים מציגים כלי תקשורת מודרניים שההשלכות וההשפעות שלהם על החברה עדיין נלמדות. הפצת הסרט באותם הערוצים שהוא שואב מהם השראה היא סגירת מעגל על כוחה של הרשת והצדדים הפחות חביבים שלה.

הנטייה הפוסטמודרניסטית שלנו לפקפק במסרים ממוסדים ולאמין למידע מחתרתי עוזרת להפיץ את הסרט בתור מם.

 1. דוקומנטרי

בדומה למשל המערה של אפלטון אין לנו דרך לדעת מה היא המציאות. יוצרי סרטים דוקומנטרים מנצלים עובדה זו בכדי להרוויח כסף ופרסום.  סרטים אלה אמורים לייצג את המציאות שיוצרי הסרטים מעוניינים להציג ובכך נותנים להם כוח ליצור ולהגדיר קונספציות קיימות.

על פי יוצר הסרט, מה אם באחד המקומות הנידחים ברשת שלא עבר עדיין אינדוקס מסיבי ופורסם בעשרות פורמים ואתרים ישנו אתר שמציג כתב חידה ופרס כספי משמעותי למי שיפענח אותה.

למרות הסיכויים הנמוכים אדם אלמוני אחד מצליח לפתור את התעלומה.  הוא מצלם את הפתרונות בוידאו , 2 ,3 ,4 ,ומעלה לערוץ היוטיוב שלו.

בסיום הפתרון של כל כתב החידה הוא נוסע למיקום המופיע בכתב החידה ונרצח.

בניית פרופיל הרוצח

החידה הראשונה עוסקת בסיפור עם בריטי אשר שוכתב בידי ג'פרי צ'וסר משורר וסופר מהמאה 13 . הסיפור "סיפורו של המחלן" הוא חלק מאסופה ספרותית אשר ג'פרי כתב וערך בשם סיפורי קנטרברי .

הסיפור עוסק בחברים אשר נשבעו למצוא ולחסל את המוות אבל למרות נדרם רוצחים בסוף אחד את השני בשל תאוות בצע ובכך המוות משיג את מטרתו.

קיים דמיון מסוים בין 2 כתבי החידה לבין הסרט שבעה חטאים. עושה רושם שגם כאן הרוצח מנסה להוכיח נקודה מסוימת. בעוד שבשבעה חטאים הרוצח מבצע רציחות טקסיות ומפזר "כתבי חידה" בכדי לגרום למעצרו. בסרט הנוכחי הרוצח מחפש לרצוח אדם אלמוני (בעל אישיות מסויימת) אבל לא מנסה לגרום למשטרה לגלות אותו או המניע שלו…

אין פה מניע

למרות הדמיון לשבעה חטאים הרצח נובע מסיבות אחרות:

 • יתכן ועוד מישהו פתר את החידה ובדיוק באותו הזמן הגיע לאותו המקום דקר את גיבורנו וברח עם הכסף. מתכנן החידה כלל לא התכוון לרצוח אף אחד הוא רק רצה לתת גמול לאדם שפותר את החידה. הסבר זה כושל אחרי שמחברים אותו עם הסיפור של צ'וסר והרצח הדומה אשר מתרחש בו.
 • הנרצח כלל לא הבין את המטרה של החידה הוא לא טרח לקרוא את כל הכתב חידה השני ולחבר את האותיות. אם היה טורח היה מגלה כי מדובר ברוצח בודד (אולי סטייל ג'פרי דאהמר) שמקבל ריגוש מזה שהוא מצליח לפתות מישהו שפותר את חידתו.

בניית פרופיל הנרצח

הצלחתי לאתר את ערוץ היוטיוב של הנרצח. בשביל ההגינות אומר כי בסרט התיעודי הערוץ נראה שונה. שם המשתמש אינו כתוב עם כוכביות בעוד שבערוץ הנוכחי ישנן כוכביות מצדי השם (זה נפוץ כאשר שם המשתמש הרצוי תפוס). מחיפוש של שם המשתמש המקורי הגעתי להודעה הבאה .

מניתוח ערוץ היוטיוב עצמו עולות סתירות קשות שרק מוסיפות לתעלומה. בסרט המקורי נאמר כיFortress הצטרף ליוטיוב ב-2005 אבל הערוץ אותו בדקתי הוקם ב 2008 והסרטונים הועלו ב 2010. כלומר הגופה הייתה אמורה להימצא עוד ב 2005 !

אם בוחנים את הסרטונים האהובים עליו , אפשר לומר ש Fortress משחק ב N64 קונסולת וידאו מזדקנת והוא נהנה מלצחוק על סדרות פאור ר'נגרס / אנימה. חשוב לציין כי קיימים רק 3 פייבוריטים בערוץ שלו.

כאשר חוזרים לסרט עצמו Fortress  מתגלה בסרטונים אשר הוא מעלה ליוטיוב כאידיוט גמור. ממצאים נוספים משונים:

 •  פסקול של מוזיקת מטאל.
 • הוא עובד על מחשב נישא (נראה מיושן למדי) המחשב מריץ חלונות XP והוא עובד על פוטושופ בשביל לפענח את החידה.
 • ניתן  לראות שיש בחדרו עוד צג מחשב אשר נמצא במצב של שומר מסך "מסע בין כוכבים".
 • הנרצח מציג התנהגות גסה– הוא מקלל וחושב על עצמו כעל גאון:

"im solving this quest before anyone else. the moneys gona be mine suckas!! check it ourt"

 • ראוי לציון הסלנג הקוקני בו הוא מדבר וטעויות הכתיב / סלנג אינטרנטי בריטי עמו הוא כותב.

מדוע בחור שאינו משכיל במיוחד מכיר את סיפורו של המחלן, סיפור עתיק של סופר ומשורר מוערך. סתירה זו עשויה להיות מיושבת באמצעות הציטטה הבאה מויקיפדיה

"ג'יי קיי רולינג סיפרה ששאבה את הרעיון לסיפור "מעשה בשלושה אחים", המופיע בספרים "הארי פוטר ואוצרות המוות" ו"מעשיות בידל הפייטן", מ"סיפורו של המחלן".

מכאן שיתכן והנרצח פשוט קרא את הספרים של הארי פוטר.

 • הנרצח לא מפגין התנהגות בוגרת – הוא קצת אינפנטילי. בסרטון השני הוא מצחקק לעצמו מספר בדיחה מטופש על ברגים ומפגין התנהגות אלימה (הימצאות האולר השויצרי אינה תורמת). למרות שהיינו עדים בעבר להתנהגויות אלימות של משתמשי מחשב לרוב התנהגויות אלה מצולמות ללא ידיעת המצולמים ואילו כאן הוא מתנהג כמו מטורלל בעודו מצלם את עצמו (מוזר מעט).
 • אכן נראה כמו לוויתן . זה נראה כמו לוויתן רק אם מחפשים את זה..
 • הוא נוסע לווילס ברכבת , מצלם נוף. קיימת הבעיה של העלאת הסרטון הזה לרשת אם עומדים לחסל אותך (לא נראה לי שהוא עצר בדרך התחבר לאינטרנט, ערך פסקול לתוך הסרט והעלה אותו לרשת)

האשליה קורסת

ניתן לקבוע חד משמעית:  זו היא יצירה דמיונית . מוצלחת אך ניתן היה לשפר אותה עוד יותר למשל להשקיע בפרסום ויראלי טוב יותר (לפתוח יוזר יוטיובי אמין יותר). לכתוב קצת יותר על המניע של הרוצח ולהפוך את הנרצח לקצת יותר אהוב וקצת פחות מטומטם ואגוצנטרי.

ללא שום ספק זו הייתה יכולה להיות יצירה טובה יותר.

והיא בדיוק זה יצירה מראה את הבעיה המרכזית ברשת. הריי אם קריינות סמכותית מציגה בפנינו את הראיות המצולמות מספיקה בשביל לגרום לאדם הממוצע להאמין בכך שמדובר בסיפור אמיתי ולהעביר את זה הלאה.

ככה בדיוק  הרשת עובדת.

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s